top of page

Çocuklarınızın yeteneklerini keşfedin!

Günümüzde artık kişilerin tek tip bir zeka ölçümlemeleri ile zeka sınırları çizilememektedir. Üstelik ufak yaşlarda zekanın geliştirilebilir ve değişebilir olduğunu düşünürsek, belli yaşlarda yapılan ölçümlemeler bizlere aldatıcı sonuçlara inandırabilir. Bu nedenle psikologların gözlemleri sonucunda ortaya çıkan çoklu zeka (multiple intelligences) kavramı, kişilerin sahip oldukları değişik beceri, yetenek potansiyellerini keşfetmek ve geliştirmek için düzenlenmiştir.

Yabancı dillerde Multiple intelligences olarak da geçen çoklu zeka kavramı bizlere yeni zeka alanları sunmaktadır. Zekanın bir zeka testinden elde edilecek IQ derecesiyle ölçülemeyecek kadar karmaşık olduğu bir gerçektir. Her doğan çocuğun farklı bir potansiyele sahip olduğunu unutmayalım.

Çocuklarımız okullarda başarılı olabilir, sınavlarda yüksek notlar alabilir. Bunlara bakarak bizler "Anne ve Babalar" onların iyi öğrenciler olduğunu düşünerek rahat edebiliriz ama gerçekte çocuklarımız okullarda gerektiği gibi, öğrenebildiği gibi bilgileri kendi hafıza depolarına doğru şekilde ve kalıcı olarak yerleştirebiliyorlar mı? Hangi anne,baba bunları sorgulamanın peşinde oluyor. Günlük iş hayatı içinde bir çoğumuz bu tip sorgulamaları yapmaya bile fırsat bulamıyoruz.

Bazı ebeveynler çocuğunun ilgi ve yeteneklerini okul öncesinde keşfederken, bazıları ilköğretimde, bazıları daha sonraki yıllarda fark eder. Ama çoğunlukla bu yetenekler erken yaşlarda keşfedilmediğinden kayba uğramaktadırlar. Ve hatta bazıları hiç keşfedilemeden yok olmaktadır.

Beyinde dikkatin, hafızanın, mantık ve kıyaslamaların kontrol edildiği bölgeler belirli disiplinlerle geliştirilebilmektedir. Buda akıl ve zeka oyunlarına dayalı uygulamalı eğitimlerle mümkündür.
Her çocuğun sahip olduğu merak ve heyecan duygusu farklı olduğu için elbette öğrenme şekilleri ve ilgi alanları da başka olacaktır.

Dünya çapında büyük düşünürlerden biri olan Howard Gardner’in çoklu zeka kavramı üzerine özet videosunu bilgilerinize sunuyorum. İzlemenizi tavsiye ederiz.

Dahi Beyinler Zeka ve Yetenek Geliştirme Merkezi https://www.facebook.com/groups/1590402657888532/?fref=ts

Tanıtılan Yazılar
Daha sonra tekrar deneyin
Yayınlanan yazıları burada göreceksiniz.
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
bottom of page